pos-sro2-top4
pos-sro2-top5

Polku työhön on koulutusta maahanmuuttajalle, jonka kotoutumisaika on päättynyt.

Kysy lisää kurssisihteeriltä soittamalla 0951239124 tai sähköpostilla Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Pääsisältönä työelämä, työnhakutaidot, yrityskasvatus, digitaidot, työelämän suomen kieli

Työttömän sivutoimisia opintoja, jotka eivät estä kokoaikatyön vastaanottamista tai TE-palveluissa asiointia.

 

Opit

  • suomalaisen yhteiskunnan toiminnasta ja ammateista ja osaat etsiä koulutusta ja hakea työtä.
  • käyttämään Office-ohjelmia, sähköpostia ja tietoverkkoselaimia.
  • työelämässä tarvittavaa suomea.

 

Ilmoittaudu kurssille tästä

Ilmoita TE-toimistoon koulutukseen osallistumisesta.

 

Lisäksi: Opiskelija, jolla on jo A2.1. kielitaso kurssille tullessa, saa halutessaan valmennusta yleiseen kielitestiin. Opiskelija osallistuu viikoittain kulttuurintuntemusta lisäävään ryhmäkeskusteluun suomea äidinkielenään puhuvien kanssa.

Viikossa on 24 lähiopetustuntia (à 45 min.) Viiden päivän kursseja pidetään syksyllä ja keväällä

Opetusta on maanantaista perjantaihin klo 8.45-14.30

 

syksyllä 2019 on viisi kurssia

Kurssi A 16.-20.9. 2019

Kurssi B 7.-11.10.2019

Kurssi C 28.10.-1.11.2019

Kurssi D 18.-22.11.2019

Kurssi E 9.-13.12.2019

 

Keväällä 2020 on seitsemän kurssia

Kurssi F 20.-24.1.2020

Kurssi G 10.-14.2.2020

Kurssi H 2.-6.3.2020

Kurssi I 23.-27.3.2020

Kurssi J HUOM! pidempi väli 20.-24.4.2020

Kurssi K 11.-15.5.2020

Kurssi L 1.-5.2020

 

syksyllä 2020 on viisi kurssia

Kurssi M14.-18.9.2020

Kurssi N 5.-9.10.2020

Kurssi O 26.-30.10.2020

Kurssi P 16.-20.11.2020

Kurssi Q 7.-11.12.2020

 

Opiskelija saa kurssimaksuun opintoseteliavustusta ja maksaa itse 10 euroa/kurssi.

Lopuksi opiskelija saa todistuksen kurssista.

pos-sro2-right
  •  
  • Tykkää meistä Facebookissa!