Hiihto- ja laskettelumatka Saariselälle Lappiin 2026

1.4–7.4.2026

RENTOUDU SAARISELÄLLÄ

Saariselän upeat tunturimaisemat antavat aidon tuntuman Tunturi-Lappiin, puhdasta lunta, aurinkoa ja avaruutta. Jokainen myös löytää laajasta latuverkostosta itselleen sopivat reitit. Latujen varsilla on taukopaikkoja, joissa voi nauttia omia eväitään tai ostaa kuumaa taukojuotavaa. Laskettelijoille on useita eritasoisia rinteitä.

Näissä maisemissa pääsee taatusti virkistymään kaikilla tavoin.


MITÄ SAARISELKÄ TARJOAA MATKUSTAJALLE

Majoitus on aivan Saariselän tunturikylän keskustassa, Lapland Hotels Riekonlinnan hyvin varustelluissa hotellihuoneissa. Huoneissa on WiFi, minijääkaappi, TV, suihku, hiustenkuivaaja, vedenkeitin, lämminjuomavalikoima ja parveke.

Hiihtoladut lähtevät lähes hotellin ovelta. Saariselän alueella on hyvin huollettuja latuja noin 200 km, joista valaistuja 34 km. Latukarttoja myydään hotellin respassa. Kukin saa hiihtää juuri itselleen sopivaa vauhtia, mihinkään ryhmiin tai toisten vauhtiin ei tarvitse sitoutua.

Latukahviloita löytyy latujen varsilta useita, joista saa ruokaa ja juotavaa. Lisäksi löytyy runsaasti muita taukopaikkoja.

Laskettelijoille Koe laskettelun ja lumilautailun riemuja Saariselällä, Euroopan pohjoisimmassa rinnekeskuksessa. Kahden tunturin rinteille levittäytyvä koko perheen laskettelukeskus tarjoaa 15 eritasoista rinnettä mukaan lukien SnowParkin. Laskujen lomassa voit tankata energiaa rinneravintoloissa. Katso webbisivu.

SkiBussi liikennöi Saariselän alueella hiihtokeskuksen, keskustan hotellien, Kaunispään etelärinteen ja huipun lisäksi myös Kiilopään ja Kakslauttasen alueella.

Välinevuokraus Voit vuokrata suksia joko suoraan verkosta tai vasta paikan päällä. Lapland Safariksen toimipiste sijaitsee hotellin kanssa samassa rakennuksessa. Tarjolla on myös matkamuistoja.

Ravintola Linnansalissa on tarjolla pohjoisen luonnon antimia niiden hienoimmissa muodossa. Maistuvat varmasti antoisan ulkoilupäivän jälkeen.

Saunat ovat lämpiminä joka ilta. Miehille ja naisille on varattu omat saunat. Otathan pyyhkeen huoneestasi mukaan saunaan.

Kuntosali on käytössäsi veloituksetta joka päivä. Kysy avainta vastaanotosta.

Muut palvelut: 2 tilaussaunaa, Auditorio, Kokoustiloja, Kaikissa huoneissa parveke, Kaikki huoneet savuttomia, ilmainen Wifi, Suksien huoltohuone. Saariselältä löydät mm poro- ja huskyajelut ja voit kokeilla moottorikelkkailua ja lumikenkäilyä.

Lauluillat toteutetaan iltaisin ryhmällemme varatussa kokoussalissa. Laulamme tuttuja hengellisiä lauluja ja jaamme elämämme kokemuksia. Paljon ohjelmaa tulee osallistujien järjestäminä, tietokilpailuja, runoja yms. Pääsiäinen kokoaa meidät myös kristillisen uskomme keskeisimmän sanoman ääreen.

Etäisyydet hotelliltamme: Saariselän keskusta 400 m; Saariselän kappeli 100 m; Laskettelukeskus Ski Saariselkä 1 km; Ivalon lentoasema 28 km; Rovaniemen rautatieasema 265 km; Lähin linja-autopysäkki 50 m.

Saariselän kappeli on vain noin 100 m päässä hotellistamme. Kappelissa järjestetään sesonkiaikoina viikkomessu keskiviikkoisin klo 19 ja muita tilaisuuksia su-ti- ja to-pe-iltoina. Kappeli on myös suosittu konserttien pitopaikka. Kappelin tapahtumiin voimme myös osallistua.


VARUSTEET

Aurinkolasit, sillä auringon heijastus hangista on voimakasta

Hiihtoreittien kartat, voi ostaa (10€) digitaalisena, https://kartta.saariselkatrails.fi

Hiihtohansikkaat.

Hiihtomonot.

Hiihtopipo.

Hiihtosukkia.

Hiihtovaatteet.

Herätyskello tai puhelin herätysten varmistamiseksi.

Istuinalusta, jos joutuu istumaan hankeen tai kosteaan alustaan.

Kamera + akku tai paristot + laturi + muistikortit.

Käsidesiä omaan käyttöön.

Kaulatyyny autossa nukkumisen helpottamiseksi.

Kiikarit, jos tahtoo katsella maisemia tarkemmin.

Kännykkä + laturi

Laastaria tai keinoihoa mahdollisten hiertymien varalle.

Lämpöalusasut, pitävät ihon kuivana.

Lääkkeet omien tarpeiden mukaan.

Muovirasioita eväitä varten(suositus kaksi rasiaa).

Omat pesuvälineet tarpeen mukaan. Saunassa on shampoota.

Reppu retkieväiden kuljettamista varten.

Runo, laulu tai kronikka iltaohjelmissa jaettavaksi.

Sadeviitta tai vastaava sadepäivien varalle.

Saunatossut tai -jalkineet

Silmälasit ja varasilmälasit.

Sukset

Suksien pito- ja luistovoiteet, jos sukset vaativat niitä.

Termospullo juoman kuljettamista varten.

Tulitikut, jotta voi sytyttää nuotion.

Uima-asu, jos meinaat vierailla kylpylässä.

Lisäksi paljon huumorimieltä, sillä se auttaa vaikeimpienkin paikkojen yli. Suositan myös sen asenteen omaksumista, että "sää on aina hyvä", koska siihen emme voi kukaan vaikuttaa.

Matka on Suomen Raamattuopiston säätiön Ystävämatka.

Matkan vetäjinä ovat Björn Werling Pauli ja Tarja Tuohioja, , Martti Leinonen ja Kari Jutila.

”36 hiihtomatkaa Lappiin järjestäneinä olemme nähneet, miten voimakas Lapin keväisten hankien kutsu on. Valoa, hiihtämisen tuomaa mielihyvää ja kuumaa kahvia taukotuvissa. Sitä tunnelmaa ei voi selittää – se on koettava!” – Tarja ja Pauli

Lisätiedot

MATKAN HINTA

1 hengen huone 1180 €

2 hengen huone 890 €/hlö

Yhden makuuhuoneen huoneisto, jossa on vuoteet kahdelle henkilölle, olohuone, keittiö, sauna ja wc. Hinta sovitaan tilattaessa.

Saunallinen huone. Jos haluat tilata huoneen, jossa on myös sauna, niin siitä joutuu maksamaan saunalisän, jonka asiakas maksaa suoraan hotellille. Näiden huoneiden määrä on rajallinen.

Matkan hinta sisältää ajomatkat, majoituksen, aamiaiset, retkieväät, saunat, päivälliset, siirtokuljetukset paikanpäällä, opastetut hiihtomatkat ja omat iltaohjelmat.

Tapahtumassa mukana mm.

henkilokuva
henkilokuva
henkilokuva
henkilokuva
henkilokuva

Osoite

Lapland Hotels Riekonlinna
Saariseläntie 13, 99830 Saariselkä

Keskiviikkona 1.4.

19:00MENOMATKAN AJOAIKATAULU

18.15 Bussi Kauniaisissa. Oman auton voi jättää SRO:n maksuttomalle parkkipaikalle omalla vastuulla. Kuljettaja lastaa tavarat bussin tavaratilaan. Suksien tulee olla pussissa tai sidottuina yhteen, samoin sauvat.


MENON AJOAIKATAULU

19.00 Lähtö: Kauniainen, SRO:n kohdalla oleva pysäkki

19.30 Kehä III, Ala-Tikkurilan Shellin kohdalla Tikkuritien pysäkki H3350

19.45 Sipoo-Korso liittymän jälkeinen levähdyspaikka

20.20 Mäntsälä P, St1

20.50 Lahti, Matkakeskus, Tilausliikenteen pysäkki

21.25 Heinola, Vuohkallion ABC

21.45 Hartola, Huoltoasema Jari-Pekka

22.10 Joutsa, Huttula, Teboil

22.35 Vaajakoski, ABC

22.55 Jyväskylä, Matkakeskus, tilausliikenteen pysäkki

23.25 Äänekoski, Hirvaskankaan ABC,

00.10 Viitasaaren ABC

01.35 Pyhäjärvi, Vaskikellon ABC

02.00 Kärsämäki, Nesteen huoltoasema

03.10 Liminka, ABC-Tupos

04.10 Oulu, Linja-autoaseman ja Matkahuollon välissä oleva turistipysäkki

05.20 Kemi, Lapintuuli huoltoasema

07.15 Rovaniemi, Neste Reissumies

09.10 Sodankylä

11.15 Saariselkä

Torstaina 2.4.

11:00KIIRASTORSTAI

11.00 (noin) AAMUPALA JA MAJOITTUMINEN

Aamupala on varattu meille eväspusseihin, sillä ravintola on jo varattu lounaan tarjoiluun, joka ei sisälly matkamme hintaan.. Menemme heti saapumisen jälkeen ilmoittautumaan respaan ja hakemaan eväspussimme.

Huoneet vapautuvat klo 16.00, jolloin ne on siivottu edellisten asukkaiden jäljiltä. Tavarat kannattaa viedä hotellin tavarasäilytykseen.

Hiihtovaatteet voi vaihtaa naisten/miesten saunojen pukuhuoneessa.

11.45 - 12.15 PÄIVÄN HIIHTOREITIN SELOSTUS

13.00 PÄIVÄN HIIHTO: Saariselkä - Palo-oja - Moitakuru - Lutto - Saariselkä, 23km. Tarjolla on myös muita, lyhyempiä vaihtoehtoisia reittejä.

15.00 - 22.00 Saunat

18.00 - 20.00 Päivällinen

19.00 - 19.40 Seuraavan päivän hiihtojen selostus

20.00 Kiirastorstain ehtoollinen Saariselän kappelissa

Perjantaina 3.4.

9:30PITKÄPERJANTAI

7.00 - 10.00 Aamiainen. Jokainen saa päivän retkieväspaketin.

8.30 - 8.45 Aamuhartaus

9.30 PÄIVÄN HIIHTO: Saariselkä - Kiilopää - Rönkönlampi - Saariselkä, 23km. Vaihtoehtoinen pitkä hiihto; Saariselkä - Kulmakuru - Saariselkä, 30km. Tarjolla on myös muita, lyhyempiä vaihtoehtoisia reittejä.

15.00 - 22.00 Saunat

18.00 - 20.00 Päivällinen

19.30 - 20.30 Pitkäperjantain lauluilta.

20.30 - 21.00 Seuraavan päivän hiihtojen selostus

Lauantaina 4.4.

9:30LANKALAUANTAI

7.00 - 10.00 Aamiainen. Jokainen saa päivän retkieväspaketin.

8.30 - 8.45 Aamuhartaus

9.30 PÄIVÄN HIIHTO: Saariselkä - Luulampi - Kiilopää - Ahopäät - Saariselkä, 26km. Tarjolla on myös muita, lyhyempiä vaihtoehtoisia reittejä.

15.00 - 22.00 Saunat

18.00 - 20.00 Päivällinen

19.30 - 20.30 Lauluilta

20.30 - 21.00 Seuraavan päivän hiihtojen selostus

Sunnuntaina 5.4.

9:30PÄÄSIÄISSUNNUNTAI

7.00 - 10.00 Aamiainen. Jokainen saa päivän retkieväspaketin.

8.30 - 8.45 Aamuhartaus

9.30 PÄIVÄN HIIHTO: Saariselkä - Lutto - Luulampi - Saariselkä. Tarjolla on myös muita, lyhyempiä vaihtoehtoisia reittejä.

15.00 - 22.00 Saunat

18.00 - 20.00 Päivällinen

19.30 - 20.30 Lauluilta kokoussalissa.

20.30 - 21.00 Seuraavan päivän hiihtojen selostus

Maanantaina 6.4.

9:30TOINEN PÄÄSIÄISPÄIVÄ

Huoneen luovutus

Huoneet pitää luovuttaa joko ennen hiihtämään lähtöä tai viimeistään klo 12.00 mennessä. Tavarat voi viedä hotellin säilytyshuoneeseen.

Saunat eivät ole käytettävissä. Suihkussa voi käydä omassa huoneessa ennen klo 12 tai sitten saunan suihkuissa klo 12 jälkeen ennen lounaalle menoa.

Jos tahdot pitää oman huoneesi pidempään, niin lisämaksusta se on mahdollista. Huonekumppaneiden pitää yhteisymmärryksessä neuvotella siitä hotellin kanssa.


7.00 - 10.00 Aamiainen. Jokainen saa päivän retkieväspaketin.

8.30 - 8.45 Aamuhartaus

9.30 PÄIVÄN HIIHTO: Saariselkä - Luulampi - Saariselkä, 21km. Tarjolla on myös muita, lyhyempiä vaihtoehtoisia reittejä.

13.00 – 14.00 Lounas

14.00 - 14.30 Matkatavaroiden pakkaaminen bussiin

Kaikki matkatavarat on tuotava bussille klo 14.00- 14.30 välisenä aikana, mutta kukaan ei saa itse laittaa tavaroitaan kuljetustilaan. Kuljettaja laittaa bussin viereen pahvikyltit, joissa on eri pääteasemien nimet. Jätä tavarasi oikean kyltin kohdalle. Kuljettaja pakkaa siitä tavarat autoon. Näin tavarat saadaan lastattua oikeassa purkujärjestyksessä autoon. Sukset on laitettava pussiin tai ne on köytettävä tiukasti.

14.30 Bussi lähtee kotimatkalle

Tiistaina 7.4.

0:05KOTIINPALUU

7.00 (noin) Saapuminen Suomen Raamattuopistolle Kauniaisiin.