Suomen Raamattuopiston vapaaehtoiset puhujat

PL 15, 02701 KAUNIAINEN
Helsingintie 10, Kauniainen

p. 09 512 3910

Alueelliset puhujat

Marja-Terttu Akonniemi

Alueellinen puhuja (Etelä-Pohjanmaa)
p. 0400 864 758
marja-terttu.akonniemi@kuusnetikka.fi

Pekka Barck

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 0400 901 622
pekkabarck@gmail.com

Pekka Heiskanen

Alueellinen puhuja, rovasti (koko maa)
pekkaheiskanen@outlook.com

Jussi Hokkanen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 050 1903
jussi_hokkanen@hotmail.com

Marianne Jansson

Alueellinen puhuja (Uusimaa), TM, entinen Akasia-säätiön työntekijä
p. 050 354 3241
marianne.jansson@akasia.fi

Kari Jutila

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 041 439 0127
jutila.kari25@gmail.com

Antero Kallio

Alueellinen puhuja (Pirkanmaa)
p. 050 511 8996
kallio.antero@gmail.com

Ilpo Kari

Alueellinen puhuja, pastori (Pirkanmaa ja Uusimaa)
p. 0503391371
ilpo.kari@kolumbus.fi

Ismo Karvinen

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 040 574 9094
ismokarvinen09@gmail.com

Jukka Kivimäki

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 09 8593692
p. 050 303 3624
jukka.kivimaki@omnia.fi

Kyösti Korppi

Alueellinen puhuja (Etelä-Savo)
kyosti.korppi@gmail.com

Jouni Koskela

Alueellinen puhuja (Uusimaa), perhe- ja avioparityö
p. 050 412 0720
eijajajouni@gmail.com

Eija Koskela

Alueellinen puhuja (Uusimaa), perhe- ja avioparityö
p. 050 412 0710
eijajajouni@gmail.com

Vuokko Kuokkanen

Alueellinen puhuja (Päijät-Häme)
p. 040 593 8476
vuokko.kuokkanen@elisanet.fi

Kari Kurka

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 050 552 1001
kari.kurka@hotmail.com

Markku Kuusjärvi

Alueellinen puhuja (Pirkanmaa)
p. 0405570409
kuusjarvi.markku@gmail.com

Pirkko Laakkonen

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 013-551060
p. 0500-297 268
pirkkoannelilaakkonen@gmail.com

Sinikka Lammi

Alueellinen puhuja (Etelä-Pohjanmaa ja Pohjanmaa)
p. 050 349 8933
sinikka.lammi@netikka.fi

Riitta Lemmetyinen

Alueellinen puhuja (Uusimaa), TM, entinen Akasia-säätiön työntekijä
p. 050 300 1616
riitta.lemmetyinen@akasia.fi

Pauli Leppiniemi

Alueellinen puhuja (Pohjanmaa)
p. 06 477 0573
p. 050 349 8310
leppiniemi.pauli@netikka.fi

Reino Letonsaari

Alueellinen puhuja (Etelä-Savo)
p. 0500 351 670
reino.letonsaari@gmail.com

Leo Louhivaara

Alueellinen puhuja (Keski-Suomi), musiikkityö
p. 050 321 2890
leo.louhivaara@gmail.com

Jarmo Makkonen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 040 592 3464
jare.makkonen@gmail.com

Pentti Marttila

Alueellinen puhuja, pastori (Uusimaa)
p. 045 635 0934
pentti.marttila@gmail.com

Raimo Myyryläinen

Alueellinen puhuja (Etelä-Savo)
p. 041 707 1019
raimo.myyrylainen-eitiedossa@sro.fi

Jari Niva

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala), musiikkityö
p. 0500278456
jari.niva@gmail.com

Pentti Olkkonen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 09 594 003
p. 040 524 3736
penttio@luukku.com

Rauno Perälä

Alueellinen puhuja, pastori (Pohjois-Savo)
p. 044 290 2450
peralarauno@gmail.com

Esko Piiroinen

Alueellinen puhuja, pastori (Etelä-Pohjanmaa)
esko.piiroinen@pp.inet.fi

Tapio Pokka

Alueellinen puhuja, pastori (Pohjois-Pohjanmaa)
p. 044 021 0111
tapio.pokka@gmail.com

Säde Pokka

Alueellinen puhuja (Pohjois-Pohjanmaa)
p. 044 021 0112
sade.pokka@gmail.com

Jouko Puhakka

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 044 275 7344
suurinonrakkaus3@gmail.com

Unto Pulkkinen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 050 3888 384
unto@multus.fi

Tomas Punto

Alueellinen puhuja (Pirkanmaa)
p. 050 5650786
tomas.punto@iki.fi

Keijo Rainerma

Alueellinen puhuja, rovasti (koko maa)
p. 044 9872610
keijo.rainerma@gmail.com

Sari Savela

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
sari.savela@perussanoma.fi

Juhani Seppänen

Alueellinen puhuja (Pohjois-Pohjanmaa)
p. 040 558 5187
juhani.seppanen@sro.fi

Terhi Smeds

Alueellinen puhuja (Kymenlaakso)
p. 0400 554 990
terhi.smeds@outlook.com

Pentti Smeds

Alueellinen puhuja, pastori (Kymenlaakso)
p. 040 526 5352
pentti.smeds@windowslive.com

Kalle Sorsa

Alueellinen puhuja (Uusimaa), musiikkityö
p. 0400 418 131
kas@verhoomosorsa.fi

Pauli Tuohioja

Alueellinen puhuja, rovasti (koko maa)
p. +358500603786
p. +358500603786
pauli.tuohioja@gmail.com

Hannu Tuomala

Alueellinen puhuja (Kymenlaakso), musiikkityö
p. 050 351 0827
tuomalahannu@gmail.com

Marketta Tuomala

Alueellinen puhuja (Kymenlaakso), musiikkityö
p. 050 570 0429
marketta.tuomala@gmail.com

Pekka Vauromaa

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 040 5377 739
pekka.vauromaa@kolumbus.fi

Ilpo Ylikoski

Alueellinen puhuja (Päijät-Häme)
p. 044 528 2683
ilpoylikoski6@gmail.com

Marja-Terttu Akonniemi

Alueellinen puhuja (Etelä-Pohjanmaa)
p. 0400 864 758
marja-terttu.akonniemi@kuusnetikka.fi

Pekka Barck

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 0400 901 622
pekkabarck@gmail.com

Pekka Heiskanen

Alueellinen puhuja, rovasti (koko maa)
pekkaheiskanen@outlook.com

Jussi Hokkanen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 050 1903
jussi_hokkanen@hotmail.com

Marianne Jansson

Alueellinen puhuja (Uusimaa), TM, entinen Akasia-säätiön työntekijä
p. 050 354 3241
marianne.jansson@akasia.fi

Kari Jutila

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 041 439 0127
jutila.kari25@gmail.com

Antero Kallio

Alueellinen puhuja (Pirkanmaa)
p. 050 511 8996
kallio.antero@gmail.com

Ilpo Kari

Alueellinen puhuja, pastori (Pirkanmaa ja Uusimaa)
p. 0503391371
ilpo.kari@kolumbus.fi

Ismo Karvinen

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 040 574 9094
ismokarvinen09@gmail.com

Jukka Kivimäki

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 09 8593692
p. 050 303 3624
jukka.kivimaki@omnia.fi

Kyösti Korppi

Alueellinen puhuja (Etelä-Savo)
kyosti.korppi@gmail.com

Jouni Koskela

Alueellinen puhuja (Uusimaa), perhe- ja avioparityö
p. 050 412 0720
eijajajouni@gmail.com

Eija Koskela

Alueellinen puhuja (Uusimaa), perhe- ja avioparityö
p. 050 412 0710
eijajajouni@gmail.com

Vuokko Kuokkanen

Alueellinen puhuja (Päijät-Häme)
p. 040 593 8476
vuokko.kuokkanen@elisanet.fi

Kari Kurka

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 050 552 1001
kari.kurka@hotmail.com

Markku Kuusjärvi

Alueellinen puhuja (Pirkanmaa)
p. 0405570409
kuusjarvi.markku@gmail.com

Pirkko Laakkonen

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 013-551060
p. 0500-297 268
pirkkoannelilaakkonen@gmail.com

Sinikka Lammi

Alueellinen puhuja (Etelä-Pohjanmaa ja Pohjanmaa)
p. 050 349 8933
sinikka.lammi@netikka.fi

Riitta Lemmetyinen

Alueellinen puhuja (Uusimaa), TM, entinen Akasia-säätiön työntekijä
p. 050 300 1616
riitta.lemmetyinen@akasia.fi

Pauli Leppiniemi

Alueellinen puhuja (Pohjanmaa)
p. 06 477 0573
p. 050 349 8310
leppiniemi.pauli@netikka.fi

Reino Letonsaari

Alueellinen puhuja (Etelä-Savo)
p. 0500 351 670
reino.letonsaari@gmail.com

Leo Louhivaara

Alueellinen puhuja (Keski-Suomi), musiikkityö
p. 050 321 2890
leo.louhivaara@gmail.com

Jarmo Makkonen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 040 592 3464
jare.makkonen@gmail.com

Pentti Marttila

Alueellinen puhuja, pastori (Uusimaa)
p. 045 635 0934
pentti.marttila@gmail.com

Raimo Myyryläinen

Alueellinen puhuja (Etelä-Savo)
p. 041 707 1019
raimo.myyrylainen-eitiedossa@sro.fi

Jari Niva

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala), musiikkityö
p. 0500278456
jari.niva@gmail.com

Pentti Olkkonen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 09 594 003
p. 040 524 3736
penttio@luukku.com

Rauno Perälä

Alueellinen puhuja, pastori (Pohjois-Savo)
p. 044 290 2450
peralarauno@gmail.com

Esko Piiroinen

Alueellinen puhuja, pastori (Etelä-Pohjanmaa)
esko.piiroinen@pp.inet.fi

Tapio Pokka

Alueellinen puhuja, pastori (Pohjois-Pohjanmaa)
p. 044 021 0111
tapio.pokka@gmail.com

Säde Pokka

Alueellinen puhuja (Pohjois-Pohjanmaa)
p. 044 021 0112
sade.pokka@gmail.com

Jouko Puhakka

Alueellinen puhuja (Pohjois-Karjala)
p. 044 275 7344
suurinonrakkaus3@gmail.com

Unto Pulkkinen

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 050 3888 384
unto@multus.fi

Tomas Punto

Alueellinen puhuja (Pirkanmaa)
p. 050 5650786
tomas.punto@iki.fi

Keijo Rainerma

Alueellinen puhuja, rovasti (koko maa)
p. 044 9872610
keijo.rainerma@gmail.com

Sari Savela

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
sari.savela@perussanoma.fi

Juhani Seppänen

Alueellinen puhuja (Pohjois-Pohjanmaa)
p. 040 558 5187
juhani.seppanen@sro.fi

Terhi Smeds

Alueellinen puhuja (Kymenlaakso)
p. 0400 554 990
terhi.smeds@outlook.com

Pentti Smeds

Alueellinen puhuja, pastori (Kymenlaakso)
p. 040 526 5352
pentti.smeds@windowslive.com

Kalle Sorsa

Alueellinen puhuja (Uusimaa), musiikkityö
p. 0400 418 131
kas@verhoomosorsa.fi

Pauli Tuohioja

Alueellinen puhuja, rovasti (koko maa)
p. +358500603786
p. +358500603786
pauli.tuohioja@gmail.com

Hannu Tuomala

Alueellinen puhuja (Kymenlaakso), musiikkityö
p. 050 351 0827
tuomalahannu@gmail.com

Marketta Tuomala

Alueellinen puhuja (Kymenlaakso), musiikkityö
p. 050 570 0429
marketta.tuomala@gmail.com

Pekka Vauromaa

Alueellinen puhuja (Uusimaa)
p. 040 5377 739
pekka.vauromaa@kolumbus.fi

Ilpo Ylikoski

Alueellinen puhuja (Päijät-Häme)
p. 044 528 2683
ilpoylikoski6@gmail.com

Paikalliset puhujat

Miika Åfelt

Paikallinen puhuja
p. 0500 838 744
tyohevoset@tyohevoset.fi

Virpi Bäck

Paikallinen puhuja
p. 045 249 7975
virpiorama@gmail.com

Pertti Eräpolku

Paikallinen puhuja
p. 09 290 1368
p. 050 499 0379
pj.erapolku@elisanet.fi

Sari Granqvist

Paikallinen puhuja
p. 044 572 0002
sarigranqvist@hotmail.com

Timo Hakkarainen

Paikallinen puhuja
p. 045 807 3100
timo.hakkarainen5@luukku.com

Veera Hankkila

Paikallinen puhuja
hankkila.veera@gmail.com

Tauno Ihalainen

Paikallinen puhuja
p. 050 3263942
taunoihalainen@hotmail.com

Tuulikki Ihalainen

Paikallinen puhuja (Heinola)
tuulikki.ihalainen52@gmail.com

Heikki Juntunen

Paikallinen puhuja
p. 044 551 1562
hepanteri@gmail.com

Kauko Kovanen

Paikallinen puhuja
p. 0504121733
kovanenkauko@gmail.com

Aino Liukkonen

Paikallinen puhuja
p. 015 616 476
aino.liukkonen-eitiedossa@sro.fi

Maire Lyytinen

Paikallinen puhuja
p. 040 827 7119
mairelyytinen1@gmail.com

Aune Matero

Paikallinen puhuja
p. 040 537 3935
aune.ritva.matero@gmail.com

Maija Mecklin

Paikallinen puhuja
p. 09 325 4339
p. 050 411 2948
maikmec@hotmail.com

Eila Muhonen

Paikallinen puhuja
p. 040 595 6655
eila.koti@gmail.com

Sinikka Ojala

Paikallinen puhuja
p. 050 343 8510
sinikka.ojala@suomi24.fi

Liisa Rantala

Paikallinen puhuja
p. 040 716 5363
aliisa.rantala@gmail.com

Timo Rantanen

Paikallinen puhuja
p. 040 418 1502
timo.rantanen@abo.fi

Maria Timonen

Paikallinen puhuja
p. 0440 126 000
timonen.maria@gmail.com

Matti Turunen

Paikallinen puhuja
p. 040 757 1481
mattijturunen53@gmail.com

Pirkko Turunen

Paikallinen puhuja
p. 040 519 7388
pirkkoturunen6@gmail.com

Saija Väätäinen

Paikallinen puhuja
p. 050 542 9532
saija.vaatainen@jkl.fi

Pirkko Vuolle

Paikallinen puhuja
p. 040 516 4023
tvuolle@sci.fi

Reijo Wallenius

Paikallinen puhuja
p. 045 223 3303
reijo.wallenius@outlook.com

Jouni Ylitalo

Paikallinen puhuja
p. 040 754 1627
jouni.ylitalo@kolumbus.fi

Miika Åfelt

Paikallinen puhuja
p. 0500 838 744
tyohevoset@tyohevoset.fi

Virpi Bäck

Paikallinen puhuja
p. 045 249 7975
virpiorama@gmail.com

Pertti Eräpolku

Paikallinen puhuja
p. 09 290 1368
p. 050 499 0379
pj.erapolku@elisanet.fi

Sari Granqvist

Paikallinen puhuja
p. 044 572 0002
sarigranqvist@hotmail.com

Timo Hakkarainen

Paikallinen puhuja
p. 045 807 3100
timo.hakkarainen5@luukku.com

Veera Hankkila

Paikallinen puhuja
hankkila.veera@gmail.com

Tauno Ihalainen

Paikallinen puhuja
p. 050 3263942
taunoihalainen@hotmail.com

Tuulikki Ihalainen

Paikallinen puhuja (Heinola)
tuulikki.ihalainen52@gmail.com

Heikki Juntunen

Paikallinen puhuja
p. 044 551 1562
hepanteri@gmail.com

Kauko Kovanen

Paikallinen puhuja
p. 0504121733
kovanenkauko@gmail.com

Aino Liukkonen

Paikallinen puhuja
p. 015 616 476
aino.liukkonen-eitiedossa@sro.fi

Maire Lyytinen

Paikallinen puhuja
p. 040 827 7119
mairelyytinen1@gmail.com

Aune Matero

Paikallinen puhuja
p. 040 537 3935
aune.ritva.matero@gmail.com

Maija Mecklin

Paikallinen puhuja
p. 09 325 4339
p. 050 411 2948
maikmec@hotmail.com

Eila Muhonen

Paikallinen puhuja
p. 040 595 6655
eila.koti@gmail.com

Sinikka Ojala

Paikallinen puhuja
p. 050 343 8510
sinikka.ojala@suomi24.fi

Liisa Rantala

Paikallinen puhuja
p. 040 716 5363
aliisa.rantala@gmail.com

Timo Rantanen

Paikallinen puhuja
p. 040 418 1502
timo.rantanen@abo.fi

Maria Timonen

Paikallinen puhuja
p. 0440 126 000
timonen.maria@gmail.com

Matti Turunen

Paikallinen puhuja
p. 040 757 1481
mattijturunen53@gmail.com

Pirkko Turunen

Paikallinen puhuja
p. 040 519 7388
pirkkoturunen6@gmail.com

Saija Väätäinen

Paikallinen puhuja
p. 050 542 9532
saija.vaatainen@jkl.fi

Pirkko Vuolle

Paikallinen puhuja
p. 040 516 4023
tvuolle@sci.fi

Reijo Wallenius

Paikallinen puhuja
p. 045 223 3303
reijo.wallenius@outlook.com

Jouni Ylitalo

Paikallinen puhuja
p. 040 754 1627
jouni.ylitalo@kolumbus.fi